Hen Ichaer

Sezon Gryfa – Poradnik do Trybu Sezonowego

Zapraszam serdecznie na kolejną odsłonę poradnika do trybu sezonowego w GWINCIE. W tym miesiącu bierzemy pod lupę Sezon Gryfa!

Co to tryb sezonowy?

Jest to unikatowy, zmieniający się co miesiąc, tryb z niepowtarzalnym zestawem zasad, w których mierzysz się z innymi graczami. By do niego dołączyć wymagany jest minimum 10 poziom.

Granie w ten tryb umożliwia wykonywanie questów w Sezonowym Drzewku Nagród. Ponadto, jest to najlepsze miejsce do wykonywania kontraktów, zwłaszcza tych specyficznych (jak posiadanie 9 jednostek po 10 siły), za co otrzymujesz Punkty Nagród (PN). Wydając PN spotkasz się z specjalnymi punktami węzłowymi oznaczonymi kielichem. Zatrzymają cię one aż do momentu wypełnienia zawartych w nich zadania, przy czym większość z nich można wykonać w trakcie rozgrywki w każdym trybie w GWINCIE.

Co jeśli nie mam czasu bądź Punktów Nagród na aktualne Drzewko Nagród?

Bez obaw! CDPR zapewnia rozwiązanie. Każdego miesiąca można znaleźć Sezonową Paczkę w sklepie, która zawiera wszystkie dostępne w danym miesiącu bibeloty oraz jeden dodatkowy kosmetyk – może to być ramka, albo awatar. Paczki Sezonowe z Sezonu Gryfa będą najprawdopodobniej dostępne w Lipcu 2021 roku.

Sezon Gryfa

W tym miesiącu można zdobyć Rewers, jeden unikatowy awatar, jedną ramkę i tytuł “Królik Doświadczalny“. By wykonać Drzewko Nagród Sezonu Gryfa potrzeba 81 PN co jest wymagane aby zdobyć Rewers widoczny powyżej. By zdobyć tytuł należy wykonać pierwszy Węzeł (6 PN) – Rozegraj 5 partii w dowolnym trybie. Na Węzeł z ramką należy przygotować 21 PN – Ukończ codziennie zadania w liczbie 3. Awatar jest dostępny za 42 PN w Skrzynce Nagród na samym końcu.

Zasady “Układ Sił”

“Na początku partii zmień siłę każdej jednostki ze swojej talii początkowej na jej koszt werbunku”

Oznacza to, że siła bazowa karty będzie równa jej kosztowi , podczas gdy jej zdolność pozostanie taka sama.

Na przykład, siła bazowa karty Geralt: Igni wzrośnie od 2 do 11, co oznacza, że używanie Igni w tym trybie daje ci 9 punktów więcej niż zwykle. Wiele innych kart zyskuje podobnie ogromną wartość.

Ideą tego trybu jest budowanie talii za pomocą kart o wysokim koszcie i jakości, z ciekawymi umiejętnościami i niską mocą bazową (na przykład, Zoltan: Szelma lub Jaskier: Poeta). Istotne są tylko karty z talii początkowej, więc zazwyczaj chcesz unikać kart, które mają mechanikę, jak Utwórz lub Transformacja, ponieważ karty, które zostały stworzone, posiadają “zwykłą” siłę. Co więcej, karty takie jak Regis nie są dobre dla tego trybu, ponieważ każda karta, którą gra przeciwnik, będzie miała co najmniej 4 siły (i nie graj w żadnym wypadku kart ze Zdradą!) Ponadto, szukasz liderów z dużą ilością dodatkowej prowizji i umiejętności, które dają ci dostęp do innych kart (jak Taktyczna Decyzja) lub posiadają synergię z twoimi kartami (jak Niedźwiedzi Rytuał)

Poniżej znajdziesz moje rekomendacje dotyczące najlepszych kart w tym miesiącu w trybie sezonowym, jak również sugestie dotyczące talii, które w tym trybie działają bardzo dobrze i są przyjemne w pilotażu. Nilfgaard i Królestwa Północy tylko zrujnują nastrój twojego przeciwnika, więc nie krępuj się użyć ich najpierw. Ten tryb sezonowy jest również dobry do wypełniania kontraktów z mało używanych zdolności dowódcy jak Blask Chwały lub Nagroda Główna, które mogą nie być dobre na ladderze, ale są tutaj idealne.

Pamiętaj, że tryb sezonowy jest głównie dla zabawy, a dostosowanie talii do twojego stylu jest ważniejsze niż wygrywanie.

NEUTRALNE

Neutralne

 • Zoltan: Szelma – Mocna i elastyczna karta z 10-punktowym ciałem. Możesz albo wzmocnić swój rząd, albo uszkodzić przeciwne jednostki.
 • Jaskier: Poeta – 12-punktowe tempo, które może ochronić twoje karty przed Geraltem: Igni, jednocześnie pozwalając ci zagrać inną kartę w tej samej rundzie. Lub wzmocnić karty z Pokrzepieniem.
 • Geralt: Igni – Idealna karta do tego trybu, jednak pamiętajcie o Inicjatywie!
 • Geralt z Rivii – Jeśli nie wiesz co włożyć do talii, Geralt jest odpowiedzią.
 • Eskel, Lambert, Vesemir – Nasze trio Wiedźminów. Po tym jak ich znerfiono do ziemi, nie mieli zbyt wielu okazji do grania. W Sezonie Gryfa wracają z zemstą: 24 punkty tempa z przerzedzeniem czyni ich jednym z najlepszych combo w tym trybie (ale strzeżcie się Geralta: Igni)!
 • Gascon – Sezonowy tryb został stworzony, aby mieć dużo zabawy, a co może być bardziej zabawne niż gra z pomocą Gascona, najbardziej zawodnego faceta w uniwersum Wiedźmina?
 • Płotka i Hajdawer – Tempo, odcedzanie się z kart. Czego chcieć więcej?
 • Carlo Varese – Dobry potencjał do usuwania kart przeciwnika, jak również doskonały wybór dla graczy z mniejszą ilością skrawków.
 • Triss Merigold i Yennefer: Wróżba – jeden z ewentualnych wyborów, jeśli nie wiecie co włożyć do talii.
 • Saer Qu’an – Znacie tę kartę? Nic dziwnego, że nie! Nie do grania na ladderze, ale 18 punktów za 8 prowizji? Bierzcie go śmiało!
 • Maraal – Mechanika trucizny sprawdza się tutaj idealnie.
 • Triss: Telekineza – Dobra karta, jeśli chcesz użyć niektórych brązowych specjałów (które nie są tak dobre w tym trybie).
 • Yennefer: Klątwy – Karta do rozważenia, jeśli twoja talia ma wiele możliwości do ustawiania jednostek na tej samej sile
 • Doppler – Karta o dobrej wartości, jeśli gra się chociaż kilka kart z taką samą kategorią

POTWORY

Talia Potworów

Potwory

Potworne potwory, tak jak i w zeszłym roku, radzą sobie całkiem całkiem. Jednak jeśli twoim przeciwnikiem jest jakiś chory człowiek grający kontrolną talię, to w sumie można przejść od razu do kolejnej partii.

Talia ta wykorzystuje mechanikę Pokrzepienia głównie w kartach brązowych, natomiast złote spełniają funkcję aktywatorów Pokrzepienia oraz dodatkowych punktów uzyskanych w inny sposób.

Dla przykładu Geralt z Rivii, mimo że zajmuje się mordowaniem potworów, to w tej talii oprócz funkcji kontrolnej na wysoko punktowych kartach przeciwnika, aktywuje również Pokrzepienie. Podobna sytuacja jest z Geraltem: Igni, Bestią czy Barciowym Widziadłem. Dlatego cały plan na rozgrywkę przebiega dość prostolinijnie – rzucamy karty od brązowych do złotych z uwzględnieniem siły rosnąco. Czasami można odstąpić od tego kiedy będzie to punktowo bardziej opłacalne (np. rzucenie silniejszej karty, aby nie pozwolić na wyrównanie siły jednostek do spalenia ich Geraltem: Igni przeciwnika.

Nasza umiejętność, Niepohamowany Głód, ma na celu zjadanie jednostek zatrutych, opisywane wcześniej unikanie wystawienia na Geralta: Igni, Jennika czy po prostu potężne zagrania wraz z Detlaffem: Wampirem Wyższym.

NILFGAARD

Talia Nilfgaardu

Nilfgaard

Cesarstwo zwycięży! A przynajmniej w tym trybie sezonowym.

Czasami marzy mi się miesiąc, gdy nie będę zaczynał deckbuildingu sezonowego od otworzenia zakładki Nilfgaardu. Mam jednak wrażenie, że ten dzień nigdy nie nadejdzie.

Talia ta nie ma nic specjalnego w sobie. To czysta talia midrange. Jest jednak parę sprawy, na które warto zwrócić uwagę w trakcie rozgrywki. Sierżanci Nauzici to oczywiście małe silniki, które warto rzucić na samym początku, ponieważ niemal wszystkie pozostałe karty mają mechanikę Rozmieszczenia. Przy mulliganach uwaga na Affana Hillergranda. Traheaerna var Vdyffir używaj w 1/2 turze, najlepiej poczekać chwilę, może będzie się odcedzał z kart. A Assire van Anahid używać głównie na Płotce, jako play za 18 punktów – chociaż niekiedy na Skellige zaprezentowane poniżej można się zastanowić nad wtasowaniem Cerys do talii.

Oprócz Cesarskiej Formacji można rozważyć użycie Taktycznej Decyzji, jednak wtedy trzeba podmienić Affana Hillergranda na inną kartę.

KRÓLESTWA PÓŁNOCY

Talia Królestw Północy

Królestwa Północy

Królestwa Północy wraz z dodatkiem Pan Lusterko dostały kilka naprawdę bardzo interesujących kart pod ten tryb. Desant morski pozwala wyciągnąć niemal wszystko wraz z niewielkim boostem, a Ildiko świetnie się sprawdza do aktywacji Słonia Bojowego, Anseisa czy Seltkirka.

Oczywiście karty z Rozkazem i Pojedynkiem są twoimi najsilniejszymi odpowiedziami na karty przeciwnika i często odpowiadają za lwią część punktów, ale nie są jedynymi sensownymi kartami w tej talii. Keira Metz, Edmund, Temerscy Werbliści oraz Anna Strenger świetnie współgrają wraz z Tridamskimi Piechurami czy chronią Fregatę Kerack przed zniszczeniem. Ostatecznie, jeśli chcesz zaryzykować, można wzmacniać właśnie Anseisa czy Seltkirka.

Talia ta jest dość uniwersalna i raczej sobie radzi na większość przeciwników, jednak można rozważyć również talie bardziej greedy, z większą ilością boostu oraz Lyrijskimi Kosynierami, albo bardziej midrange, podrzucając dużą cześć kart wzmacniających na koszt wysoko i nisko prowizyjnych kart osiągających same z siebie duże wartości.

SCOIA’TAEL

Talia Scoia’tael

Scoia'tael

W przeciwieństwie do poprzedniego miesiąca Scoia’tael niezbyt pewnie stąpają po polach bitwy Trybu Sezonowego Gryfa, jednak nie znaczy to, że są niegrywalni!

Talia ta jest skupiona w przeważającej większości na jednostkach elfów, z niewielką pomocą od kart Geralta oraz tygrys Saer Qu’an. Przyznam szczerze wielkiej filozofii w używaniu jej nie ma. Szukamy naszych złotych kart, starając się dobrać Malenę wraz z Brygadą Vrihedd.

Rzucamy karty zależnie od działań przeciwnika, starając się je rozproszyć, bo nie wystawić się na działanie row-punish. Poza tym staramy się jak możemy przeszkodzić przeciwnikowi i przewidzieć jego ruch.

SKELLIGE

Talia Skellige by Jamedi

Skellige

A oto i powrót jednego z największym piratów w historii, Gudmunda Pyskatego, oraz władczyni wysp Skellige, Cerys an Craite!

Talia to tylko lekko zmodyfikowana wersja Gudmunda na Niedźwiedzim Rytuale obecna na ladderze, dlatego większość z Was z pewnością spotkała się z nią już. Główny rdzeń talii, czyli Gudmund pozwalający zagrać ponowie Cerys oraz jej Tarczowniczki pozostał ten sam, jednak oprócz tego dodano liczne trio Wiedźminów, które jeszcze skuteczniej pozwala się przecedzić.

Najważniejszym jest dobrać w rundzie pierwszej lub drugiej Cerys, zagranie jej, zużycie jednego ładunku Rytuału by wyciągnąć tarczowniczki z talii, a następnie skrócenie gry do jak najmniejszej ilości kart w rundzie ostatecznej. W momencie, gdy Cerys znajduje się na cmentarzu, używamy Gudmunda, który wraz z Hajdawerem, Płotką i Morkwargiem nadaje duże tempo a my albo dobierając, albo używając Dekretu Królewskiego zagrywamy Cerys i ponownie rzucamy wielkie tempo.

Na ręce nie chcemy mieć Tarczowniczek, Morkwarga, Płotki, Hajdawera czy dwóch i więcej wiedźminów. Jest to talia o trudnym mulliganie i wymaga długofalowego planowania, Jednak jak wszystko pójdzie zgodnie z planem, jest to najprawdopodobniej najlepsza talia w tym miesiącu.

SYNDYKAT

Talia Syndykatu

Syndykat

A o to i kryminalny Syndykat, który po wzmocnieniu przez Zakon Płonącej Róży… dalej średnio sobie radzi czy to na ladderze, czy na Trybie Sezonowym.

Długo się zastanawiałem jaką formę przyjąć przy tworzeniu tej talii, by ostatecznie zdecydować się na dość mieszaną formę talii silnikowej z elementami kontroli. Tajny Skład pozwala na wyciąganie lepszego value z takich kart jak Saul de Navarette, Kwatermistrz von Herst czy Latający Redańczyk. Dzięki Poborcom podatkowym, Czułej Imke oraz Ludovicusowi Brunenbaumowi mamy stały przypływ gotówki (monet), co wykorzystujemy na czyszczenie co istotniejszych kart przeciwnika Ewaldem Borsodi czy Moreelsem, a pozostałe są wykorzystywane na boostowanie Morskiej Hieny, Bandy Urwisów czy czyszczeniu kart dzięki Kalksteinowi.

Nie ma jednej prostej metody gry tą talią, ponieważ za dużo zależy od doboru i ruchów przeciwnika. Najlepsze co można zrobić to grać i samemu wyrobić sobie pewne schematy działań.

No to tyle! Pisząc ten akapit uświadomiłem sobie, że to już rok jak piszę poradniki do Trybu Sezonowego i chciałbym wam podziękować, za to że je czytacie. 🙂

Do zobaczenia na polach bitwy!

~ Veruis

PS.
Koniecznie zerknijcie na nasze profile na Facebooku i Twitterze, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście! Ponadto zapraszamy na naszą partnerską grupę na Facebooku oraz kanał na Discordzie GWINT Polska!

3 odpowiedzi do "Sezon Gryfa – Poradnik do Trybu Sezonowego"

 1. Rewers gryfa który macie na zdjęciu różni się od tego, który jest w drzewku Jeżego z Kagen.Tam jest prosta głowa gryfa na środku karty. Czy ten rewers z waszego zdjęcia jest za wykupienie całego drzewka Jerome ? Czy to poprostu jakiś bug wizualny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *